Dolma Kalem Nasıl Doldurulur ?

Dolma kaleme yeni başlayanlar ve tüm dolma kalem sevenler için, farklı mürekkep dolum tekniklerini anlatan bir video hazırladık. Kartuşlu dolum sisteminden gösterirken; avantajlarına ve dezavantajlarına da değindik. Mürekkep kartuşunun en büyük avantajı, kolay kullanım ve daha az maliyetken; her kalem markasında kullanılamaması da bir dezavantaj olarak görülebilir. Aynı şekilde, renk opsiyonu olarak da sizleri kısıtlayabilir, ama bu durumun nasıl çözülebileceğini de anlattık.

Mürekkeple dolum tekniğinde ise converter sistemden, hatta built-in (dahili) converter sistemi olan kalemlerden bahsettik. Kullanım olarak, kalemin kapağını ve gövdesini çıkarmadan kullanılabilen bazı built-in kalemler, mürekkep haznesi olarak da daha geniş olduğu için daha verimli bir şekilde dolum yapabildiği için bu tarz kalemlerden de örnekler sunduk.

Video’da geçen Edison Pen Co’nun kullandığı “Pump Filler” mekanizması ise tamamen farklı bir mekanizma. Çünkü, kalemin arka kapağını çıkardığınızda karşınıza bambaşka bir vidalı sistem çıkıyor, gövdesinde de lateks bir yapı. Bu vidayı parmağınızla ittirdiğiniz taktirde, vidaya gövdeden bağlı bu lateks yapı ileriye doğru giderek, kalemin içinden dışarıya doğru hava üflüyor. Birkaç defa vidayı ittirerek kaleminizi bu sayede doldurabiliyorsunuz.

Eğer, dolma kaleminizi hızlı yazım için bir tükenmez kaleme de çevirmek istiyorsanız, bunu nasıl yapabileceğinizi yine bu bölümde izleyebilirsiniz.