Seiko Kinetik Saat Nasıl Çalışır?

Youtube kanalımızda bu bölüm için, Seiko’nun ilk olarak “Auto-Quartz” adı altında çıkardığı, akabinde de “Kinetic” ismiyle devam ettirdiği seriden “Seiko Kinetic SKA727P” modelini inceledik. Aslında, “Auto-Quartz” ismi bu teknolojiyi en iyi şekilde tanımlayan tabirmiş diyebiliriz. Kinetik saatlerde, otomatik saatlerde bulunan ve zembereğe kolunuzun hareketiyle güç veren “rotor” aparatı kullanılmaya devam edilmiş. Fakat, güç zemberek yerine (quartz saatlerdeki pilli sistem gibi) bu sefer bir kapasitöre aktarılıyor. Sonuç olarak, kinetik saatlere bu iki teknolojinin birleşimi diyebiliriz.

Seiko Kinetic SKA727P’nin tam 6 aylık bir güç rezervi var. Saatin en büyük özelliği saat 2 yönündeki butonu sayesinde bu güç rezervini ölçebiliyor olmanız. Saniye tam saat 12’yi gösterdiğinde (en kolay ölçme yöntemi olduğu için) bu butona basarsanız, saatinizin ne kadar enerjisinin kaldığını görebilirsiniz. Eğer, saatiniz tam dolu ise butona bastığınızda saniye ibresi saat 6’yı (6 aylık güç rezervine istinaden) gösterecektir.

Kasası paslanmaz çelik ve 43mm bir çapa sahip, arkasındaki transparan kısımdan ise mekanizmasını görebiliyorsunuz. Saat 3 yönünde bir tarih penceresi var. 100 metrelik su geçirmezlik özelliği olan saat, ayrıca 24 saatlik zamanı da gösterebilen indeksleri kadranın iç kısmında barındırıyor.

İlgili video’yu aşağıda bulabilirsiniz: