Roger Dubuis Anısına

İsviçre kökenli Roger Dubuis, 1938 yılında Leman Gölü (Lake Leman) yakınlarında doğdu. Odunculuk işiyle uğraşan bir aileden geldiği için, zanaat sektörü ile ilgili arzu ve becerilerini erken yaşta göstermeye başladı. 10 yaşında, kasabanın ayrıca çan kulesinden de sorumlu kişisi olan “ayakkabı tamircisi” ile yakın ahbaplık kurdu. Roger Dubuis’den -ayakkabı tamircisi yaşlı olduğu için- çanlar konusunda yardımcı olması istenmişti. Sonuç olarak, çan kulesinde bulunan saatinin mekanizması üzerinde çalışmak, ona büyüleyici saat dünyasını keşfetme fırsatını tanıdı. Akabinde de, Cenevre Saat Üretimi Okulu’na girmiş oldu. Okulda dört sene çalıştıktan sonra, ilk işine Longines firmasında başladı.

1966 yılında ise, Patek Philippe’in yüksek komplikasyonlar departmanına dahil oldu. Bu alanda ihtisas yaptıktan sonra, bağımsız olarak çalışarak eski saatlerin restorasyonlarını yapmaya başladı.

1995’de Carlos Dias ile ortaklaşa çalışarak kendi firmasını kurdu. Alışılmamış bir vizyoner olarak Roger Dubuis, ürettigi her kalibrede prestijli Cenevre mühürünü standartlarını sağlama sezisine sahipti ve bu sayede çok farklı bir pozisyonda bir marka yarattı.

1995’de başlatıp, 2005’de diğer saat tasarımcılarına tecrübelerini aktarmak için ayrıldığı firmasına, tam 16 yıl aradan sonra geri döndü.  Bu sefer, Roger Dubuis’un Mekanizma  Gelştirme Bölümü’nun başı Gregory Bruttin’e akıl danışmanlığı yapıp tecrübelerini paylaşabilmek için.

Geçen sene, Saat Dünyası dergisi ekibi olarak -markanın Türkiye’den davetlisi- Roger Dubuis fabrika ziyaretine çağırılma gururunu yaşamıştık. Cenevre’deki bu ziyaretimizde çok iyi bir şekilde ağırlanıp, saatin tasarımından, üretimine kadar bütün aşamalarını birebir görüp inceleme fırsatı bulmuştuk. Bu yazıyla da Roger Dubuis’un kendisini anarak, markaya kattığı bu vizyoner bakış açısıyla bizlere de sağladığı imkanlar için teşekkür etmek istedik.