Richard Mille RM 70-01 Tourbillon Alain Prost

Richard Mille, 4 kez Formula 1 Dünya Şampiyonası’nı kazanmış ve şu an Renault takımına özel danışmanlık yapan Fransız yarış pilotu “Alain Marie Pascal Prost” ile birlikte ortaklaşa gerçekleştirdikleri bir çalışma sonucunda, RM 70-01 Tourbillon Alain Prost  isimli modelini piyasaya çıkardı.

Alain Prost’u, San Marino Grand Prix’inde bariyerlere çarparak hayatını kaybeden yarış pilotu Ayrton Senna ile 80’lerin sonu ve 90’ların başındaki amansız çekişmelerinden, ve tabi ki de bir o kadar en az kendisi kadar meşhur “kırık burnundan” anımsıyoruz.

Prost, Formula 1 dışında koşu, golf, tenis ve kayağa ilgi duyuyormuş. Bisiklete binme merakı ise, sırtında ve dizinde ağrılar duymaya başladığı zaman; fizyoterapistinin önerisiyle başlamış. Tıpkı, Prost gibi bir bisiklet sevdalısı olan Richard Mille, bu iki tekerlekli aracı çağrıştıran bir tasarımla Alain Prost’un karşısına çıkarak, bir saat tasarlamayı önermiş.

“Her ne kadar bana sorular sorup, estetik anlamda görüşlerimi alsa da kararları asıl veren kişi kendisidir. Seçimlerinde ona tamamen güveniyorum, çünkü şimdiye kadar hiç yanılmadı.” Diye bahsetmektedir Prost, Richard Mille’in bu saati tasarlarken ki uygulanan yaklaşımı anlatırken.

Modelin kasası, tonneau (yanları oval şeklindeki diktörtgen) ile asimetrik bir görünümün karışımına sahip. Carbon TPT® materyelden yapıldığı için RM 70-01 Tourbillon AP son derece dayanıklı olduğu gibi, saatin şok rezistansını bozmayacak kadar da hafif. Yani, bisiklet sürmek için kolunuzda aradığınız tüm koşulları sağlıyor.

 

Saatin 12 yönünde, horoloji için yeni bir komplikasyon olan, ve 99,999 kilometreye kadar “kat ettiğiniz yolu” kaydedebileceğiniz mekanik bir kilometre sayacı bulunuyor. Saat 2 yönündeki buton, üzerinde rakamlar yazılı 5 silindirden birini aktif hale getirmenize veyahut tekrar nötr pozisyona çekmenize yarıyor. 11 yönündeki buton ise seçtiğiniz silindirin dönmesini sağlıyor. Özel kalibresi sayesinde tourbillon ile tulumbası aynı eksende konuşlandırılabilmiş. Limitli miktarda güç uygulanabilen kurma kolu, saatin aşırı kurumdan ötürü zembereğinin kırılmasını engelleyen bir güvenlik sistemi sunuyor.

RM 70-01 Tourbillon Alain Prost, 70 saatlik güç rezervine sahip, boyutları ise 54.88 x 49.48 x 17.65 30 ve sadece 30 adet limitli sayıda üretilmiş.