Memorigin Iron Man

Memorigin, Hong Kong’un tourbillon özellikli saat üretmiş ilk markası.  Firma, adını İngilizce “Memorial (anıt)” ve “Original (orijinal)” kelimelerinden alıyor. Müşterilerine ömür boyu eşsiz anılar sunmayı hedefledikleri için bu ismi seçmişler. Çin Takvimi, ejderha figürü ya da akıntıya karşı yüzebilen ve başarıyı simgelediği söylenen Koi balığı gibi mitolojik temalar işleyen tipik Asyalı saat markalarının aksine, Memorigin Batı’ya özgün modeller de tasarlamakta. Bunlardan benim en çok beğendiğim ise tabi ki de Avengers2 serisinden Iron Man modeli.

Memorigin’in Disney ile iş birliği yaparak ürettiği bu saatin en büyük özelliği; saatin kadranında Iron Man karakterinin 3 boyutlu görünüme sahip bir kabartmasının yer alması. Saatin zamanı gösteren indeksleri için 10 adet taş kullanılmış. Ayrıca, Iron Man’in avuç içinde de yaklaşık 0.13 karatlık VVS bir başka taş daha yer alıyor.

Saatin tourbillon’u saat 6 yönünde konuşlandırılmış ve yaklaşık 60 saniyede tam turunu tamamlıyor. Iron Man’in co-axial yapıdaki tourbillonunun üzerinde Memorigin yazısının işlendiğini de görebilmektesiniz. 155 kismi montaj yapılabilen modüler parçadan oluşan saatimiz, 43mm çapında ve 13mm kalınlığında; yani tıpkı Iron Man karakteri gibi: “demir gibi”.  Kırmızı ve rose altın kaplamalı paslanmaz çelik kayışı saati kesinlikle tamamlıyor. Buna 40 saatlik güç rezervini de katınca, bu tasarımı devirebilecek başka bir fantazi karakterin de çıkabileceğini sanmıyorum işin açıkcası.