Zenith Cohiba

Zenith firması 1865 yılında Georges Favre-Jacot tarafından Le Locle, Neuchatel-İsviçre’de kuruldu. Firma “Zenith” ismini kurucusunun, bir gün göğe bakıp oradaki görsel şovu; hayalini kurduğu mükemmel mekanik yapıya benzetmesinden kazanıyor. Georges Favre-Jacot,  bu görüntüden sonra firmasının adını evrenin en yüksek noktasından almasının gerektiğine; yani ona “Zenith” ismini vermeye karar veriyor.  zenith saat zenith cohiba

O zamandan beri de kendi in-house mekanizmalarını üreten, kaliteli ve hassas modelleriyle İsviçre Saatçiliği’nde ün salan bir marka olarak karşımıza çıkıyor. Bu hafta başında firmamızla ilgili sıçak bir gelişme de  yaşandı: “Zenith’in Ceo’su Aldo Magada istifa ederek, yerine Jean-Claude Biver geçici Ceo olarak görevine geldiği” haberini belirtmekte fayda var. Bakalım saat dünyasının piri Biver markaya neler kazandıracak, hep birlikte göreceğiz.

zenith5Zenith, Cohiba’nın 50.yıl dönümünü kutlamak için ünlü Küba puro markası ile iş birliği yaparak Zenith El Primero Chronomaster Cohiba Edition ve Zenith Academy Christophe Colomb Tribute To Cohiba modellerine imza atmıştı.

Kronometre modeli, klasik “open heart” açık bölümden El Primero mekanizmasını gösteriyor. Saat 6 yönünde 12 saatlik zaman dilimini gösteren göstergesiyle, 3 yönünde 30 dakikalık göstergesi bulunuyor. Saatin merkezinde ise markanın yıldız şeklindeki logosu ile taçlandırılmış kronograf ibresini görebiliyorsunuz. Takimetre özelliği ile çeperlenmiş kadranında Cohiba’nın amblemi ve renkleri saati paralel bir şekilde kesmiş. Saat 9 yönünde de küçük saniye göstergesi bulunan modelimiz 42mm çapında, 50 saatlik güç rezervine sahip ve Côtes de Genève motifi işlenmiş.

zenith1

 

Academy versiyonunda ise saat 3 yönünde bir güç rezervi göstergesi bulunurken, dakika ve saati 12 yönündeki ibre ve indekslerden okuyabiliyorsunuz. Yerçekimi kontrol modülü küresi ise yine saat 6 yönünde konuçlandırılmış. 45 mm çapındaki Academy Cohiba, safir camla korunmuş ve 30 metreye kadar su geçirmezliğe sahip. Modelimizin en büyük özelliği; materyal olarak altın kullanılarak, kadranın elle işlenip emaye “tütün yaprağı görünümü” verilmesi diyebiliriz. http://zamaninotesinde.com/