Meistersinger

Meistersinger Perigraph EDTR1002: Meistersinger’in Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 90.yılı Şerefine Ürettiği Model meistersinger saat meistersinger watch

Markanın yaratıcısı Manfred Brassler tam bir Johann Sebastian Bach aşığı, haliyle de saatin isim ve logosunu yaratırken müzikten esinlendiğini söylüyor. http://zamaninotesinde.com/

MeisterSinger (“master singer”); yani “usta  şarkıcı” anlamına gelen firmanın ismi aslında Orta Çağ zamanlarına dayanıyor. Bu dönemde güney Almanya’da, derebeyliklere bağlı şiir, kompozisyon ve a capella müzik üzerine eğitim veren okullar kuruluyor. Daha sonra tüm Almaya’da yaygınlaşacak olan bu okullar için çeşitli festivaller ve yarışmalar düzenleniyor. Yarışmalarda “yeni bir ses” getirerek birinci gelen kişi ise taçlandırılarak; o yılın MeisterSinger’i olarak ilan ediliyor.

Firmanın logosu olarakta; yine bir müzik terimi olan – fermata – (  ͒  ); yani porte üzerindeki durak noktasını gösteren sembol kullanılmış. Meistersinger sahneye çıktığında bütün müzik aletleri sustuğu için, müzik dilinde bütün enstrumanların susması anlamına gelen bu logo seçilmiş.

Almanlar için bildiğiniz gibi ‘Panzerler’ denir; panzerler II. Dünya Şavaşı’nda müttefiklerin tanklarıyla kıyaslanınca Almanlar’a savaş meydanında büyük üstünlük sağladığı ve ana silah olarak kullanılarak; gücü ve direnci simgelediği için bu lakabı almışlardır.  Saatimizin merkez eksenli tek bir ibresi var ama onun için de tam bir panzer namlusu gibi etkili diyebiliriz; çünkü tek başına hem saati hem de dakikayı gösterebiliyor.

Saati okumak ilk başta komplike gibi gelsede aslında tekniği çok basit. İbrenin gösterdiği her bir çizgi 5 dakikalık aralıkları gösteriyor. Resimdeki saatimize bakacak olursak: ibre saat 10’dan sonra saat yönünde 3 çizgi ilerlemiş (3*5 = 15); yani saatimiz şu an 10:15’i gösteriyor.

Meistersinger logosunun hemen üzerinde Ay resmi işlenmiş, gün takvimiyle de Ay – Yıldız eşleşmesi sağlanmış (saatin fermata logosu uyum sağlamış). İlk başta fark edemeyebilrsiniz ama, saatin 9 yönündeki saat göstergesine bakarsanız ‘9’ rakamının yerine,  90’ıncı yıla özgün ‘90’ rakamının yazıldığını görebilirsiniz…

Saat dünyasındaki modern saati daha da komplike hale getirme trendinin aksine, Meistersinger firması tasarımları için geçmişe; saat sanatının özüne, geri dönerek daha çok sadelik ve harmoniye önem veriyor. Bu bağlamda da, henüz genç bir marka oldukları halde tasarımlarında modern teknolojiyi kullanırken, görünümde ise vintage (klasik) etkisi yaratmayi tercih ediyorlar.

Cumhuriyetin 90.yılına ithafen limilti sayıda; yalnızca 90 adet üretilmiş.