IWC’den Seramik Saat

International Watch Company (IWC), Schaffhausen merkezli, 1868 yılında Amerikalı saat üreticisi Florentine Ariosto Jones tarafından kurulmuş dünyaca ünlü bir İsviçre saat markası. Pilot Watches, Portugieser, Portofino gibi ilgi çekiçi koleksiyonları sayesinde de ülkemizde de önemli yere sahip bir firma haline gelmiştir.

Bu yazımızda, firmanın IWC Pilot’s Watches koleksiyonun altındaki Pilot’s Watch Mark XVII Top Gun Miramar modelini birlikte inceleyeceğiz. Saatimiz ismini Tom Cruise’un rol aldığı meşhur Top Gun filminin çekildiği ve Top Gun Eğitimleri’nin verildiği Miramar bölgesinden almaktadır. San Diego, California’ da bulunan Miramar, şehir merkezine sadece 16km uzaklıkta yer almakta. Ayrıca, her yıl MCAS Miramar Air Show isimli, halka açık uçak gösterilerine de ev sahipliği yapmaktadır. http://zamaninotesinde.com/ iwc pilot saat

Kokpit-stili tasarımları ile Top Gun modellerini, aviation(havacılık) saat kategorisinde, dress watch saatler olarak tanımlayabiliriz.  Bu modelin en büyük özelliği 41 milimetre çapında “seramik” bir kasaya sahip olması.


iwcOtomatik 30110 kalibre
mekanizmaya sahip modelin referans numarası: IW324702. Pilot saati olduğu için okunabilirliğin son derece yalın olmasına özen gösterilmiş, kadranda göze çarpan özelliklerden biri de saat 3 yönünde bir tarih penceresine olması.

Kasasının arkasında Top Gun Fighter Weapons School’un logusu ve 6 bar’a kadar su geçirmezlik özelliğine sahip olduğunu göstereyen işlemeyi barındırmakta. iwc saat IWC saaat

Saatin safir cam ile korunmuş kadranı, yeşil dana derisi kayışı ile sarıp sarmalanmış. IWC watch IWC pilot 

Modelin “Türkçe” İncelemesini Aşağıdaki Video’dan İzleyebilirsiniz:

P.S: Pilot saatlerini oldum olası sevmişimdir, bu büyük ihtimal küçükken pilot olma hayalimden geliyor. Pilot olsun, dalgıç olsun, yarışçı olsun dikkat ederseniz bu saatleri tercih edenlerin çoğunluğunun aslında bu meslekleri icra etmediklerini, hatta bu yönde belki de hiçbir faaliyette bulunmadıklarını bile fark edebilirsiniz…IWC butiğinde çalışan bir arkadaşımın da bunu destekleyen bir yorumu vardı: “Benim müşterilerim pilotlar değil, hatta içlerinde birinin bile pilot olduğunu sanmıyorum”…demişti. Sizlerle de bu bilgiyi paylaşmak istedim 😉 O yüzden ne kadar klişe olsa da “hayalleriniz varsa onlara kavuşmayı sakın ertelemeyin”! -Belki bir pilot olmadım ama, hala hayallerimin peşinde; saatlerleyim!