Star Wars Saatleri

A long “time” ago in a galaxy far, far away

Star Wars sersinin sekizinci filmi Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi ülkemizde de vizyona girdi. ABD’li film yapımcısı George Lucas’ın Yıldız Savaşları için yaratmayı planladığı dünya, kendi zamanının ötesindeydi. Bu sebepten, serinin ilk bölümlerini o günün teknolojisi yetmediği için çekemedi.

Fakat, hayatımıza girdikten sonra “ışın kılıcı”, “güç seninle olsun” gibi aslında var olmayan olgu/terimleri günlük hayatımıza girmesini sağladı. Bunun da ötesinde, sadece “iyi”nin değil, “kötü”nün de güç ve özelliklerinin takdir edilip, sevildiği bir fan kitlesi yarattı. seiko saat seiko star wars seiko star wars saatleri star wars rogue one

Bilim kurgunun tavan yaptığı bu filmlerde, gerek öyküde geçen karakterler, gerekse kullanılan araç ve gereçler; video oyunlarından giyim aksesuarlarına, çizgi filmlerden oyuncaklara kadar birçok farklı sektörü etkilemeyi başardı. Haliyle, saat modellerinde tema olarak kullanılması da bu durumda kaçınılmaz oldu. Bu yazımızda sizler için derlediğimiz Star Wars temalı saatleri bulabileceksiniz:

1) Seiko’nun Star Wars’un 35.yıldönümüne ithafen ürettiği modeller, quartz (pilli) ve otomatik olmak üzere iki farklı özellikte karşımıza çıkıyor. Örnek verirsek; Yoda modeli otomatik mekanızmaya sahipken, R2-D2 modeli için quartz movement kullanılmış. Ülkemizde de çok aradığım Seiko Star Wars saatleri, 5.000 adet limitli sayıda ve maalesef sadece yerel; yani “Japon” pazarı için üretilmiş.

starwars1starwars7

2) Devon Star Wars saatinin tasarımı için, Darth Vader ve TIE Fighter savaş uçaklarının görünümünden esinlenilmiş. 500 adet limitli sayıda üretilen Devon Star Wars’un kasası DLC kaplamaya sahip. Ayrıca saatte, firmanın patentli meşhur sistemi Time Belts™’den faydalınarak; zamanın adeta uzayın derinliklerinden gelir gibi gösterilmesi sağlanmış.

devonstar-wars-devon-tread-1-2-704x400

3) Memorigin Hong Kong merkezli bir saat firması. Captain Phasmatourbillon isimli saat modelleri için, ünlü pop müziği bestecisi ve tasarımcısı Mark Lui ile iş birliği yapılmış. In house mekanizmaya sahip Captain Phasma 40 saatlik güç rezervine ve tourbillion özelliğine sahip.

starwars4starwars5

4) Stefan Vinogradov kişiye özel, sipariş üzerine ‘engraved’ modeller üreten bağımız bir saat tasarımcısı. Stefan saatin dakika ve saat ibreleri için Yoda ve Darth Vader’in ışın kılıçlarını kullanırken, saat 6 yönüne ise bir “Ying Yang” temalı saniye göstergesi yerleştirmiş. http://zamaninotesinde.com/

starwars3starwars2

5) Timeless Watches, eski cep saati mekhanizmalarını restore edip, iskelet görünüm kazandırarak kişiye özel kol saatlerine dönüştürebiliyor.

fullsizerender