Seven Friday V1/01

Seven Friday markası Zürich merkezli Isviçreli bir firma.  Materyal olarak Isviçre imalatı parçalar kullansa da, mekanizma olarak Miyota mekanizma tercih ettiği için “Swiss Made” ibaresini taşımıyor.

Son derece avangart tasarimlara imza atıp örnek alınarak, kendi fiyat sıkalasında bu tarz başka markaların türemesinde öncülük bile eden, yükselen trende sahip bir marka.

Seven Friday V serisi ile birlikte, arka ve ön kasa tasarımı güncellenerek, zamanı çok daha farklı bir şekilde göstermek için kadranın merkezine yeni bir disk eklendi.  Ayrıca, saatin kayışını çok daha rahat bir şekilde değiştirebilmek için kasanın sol tarafına sürgüler de eklenmiş.

7f

Modelin eşsiz kadran görsellerini koruyabilmek için mineral cam diğer serilerdeki modellere göre sertleştirilmiş ve kurma koluyla birlikte 53.2mm çapında yeni bir boyuta bürünmüş.  Saat 4 yönünde ise 0+ 20+ 40+ ‘diye ilerleyen saniye göstergesini görebilmektesiniz.

7fff

Saati okumak ilk başta komplike gözükse de prensibini bir kere öğrendikten sonra aslında işi kullanıcılari için daha da kolaylaştırdığını söyleyebilirim. Kadranın üst kısmındaki  120 derecelik açıyla 0 ila 4 arasında skalaya sahip bir saat göstergesi yer alıyor. Merkezdeki  0+, 4+, 8+ rakamlarıyla dönen diski sayesinde  ise zamanı okuma işleminiz tamamlanıyor. Bu yeni yöntem sayesinde, saatin zamanı göstermek için tek ibreden fazlasını kullanmasına gerek kalmıyor. Dilerseniz görseldeki örnekten ilerleyerek saatin nasıl okunduğunu daha yakından anlamaya çalışalım: http://zamaninotesinde.com/

7fsaat

Ortadaki diskte görünen rakama bir üstündeki sayıyı ekleyerek ilerliyoruz. 12o derecelik açık bölüme diskin “4+” olan kısmı denk gelmiş, “4+” ün üzerine ise “1” rakamı. Yani; 4 + 1 = 5 (saat 5’i gösteriyor). Dakika ibresi ise normal bir saatte dakika 10’u gösterecek şekilde konuşlandığı için saatimiz şu an tam 5 (saat)+ 10 (dakika) = Yani saat : 5’i 10 geçiyor. Eğer, 4+’ nın üzerine 2 rakamı gelseydi (4+2 =6) ve dakika ibresi tam 12 konumunda olsaydi, bu kez saatimiz tam “6” olacaktı.

7fson

Bu arada saate eklenen yeni bir fonksiyonalite daha var…o da ; Saat 10 yönünde beyaz ve koyu mavi ile gösterilen gece/gündüz göstergesi. 40 saatlik güç reservine sahip modelimiz için mekanizma olarak Miyota 82S7 mekanizma kullanılmış.