Devon Star Wars

The Devon Star Wars, devrimsel nitelikteki patentli sistemleri Time Belts™’i kullanarak, zamanı naylon ‘bantlar’ üzerinden gösteriyor.  Star Wars saat Star Wars saatleri Rogue One

Devonworks; yaratıcı yönetmen, girişimci ve tasarımcı Scott Devon liderliğinde kuruldu. Scott, tamamen Amerikan ruhunu yaşatan firmasını, ‘Realiteyi bile yanıltabilen, yenilikçi ve devrim niteliği taşıyan ürünler oluşturmak için adanmış bir tasarım laboratuvarı’ olarak tanımlıyor. http://zamaninotesinde.com/

Bu yaratıcı laboratuardan çıkacak en son kreasyon “The Devon Star Wars” modeli için,  Disney’den Lucasfilm ve Amerikan Ulusal Havacılık & Uzay Dairesi ile iş birliği yapılmış. Saatin tasarımında, Star Wars serisindeki ikonik karakter Darth Vader ve TIE fighter savaş aracından esinlenilmiş.

The Devon Star Wars, devrimsel nitelikteki patentli sistemleri Time Belts™’i kullanarak, zamanı naylon ‘bantlar’ üzerinden gösteriyor. Modelde, Boeing 747 uçaklarındaki ölçüm aletlerinde kullanılan materyal kullanılmış. Gücünü hybrid bir elektro-mekanik güç kaynağından alan bu sistem sayesinde, saatimiz zamanı günümüzün mekanik saatlerinden çok daha kusuruzsuz bir şekilde gösterebiliyor.

devon

Farklı ve Güçlü

“Modellerimiz için gereken teknoloji henüz piyasada yoktu. Her şeyi baştan yaratmak ve yol kat ettikçe de icat etmeye devam etmek zorunda kaldık.” diyor Scott Devon.  Ayrıca, “Bu proje kesinlikle farklı bir şeyler yaratma arzumuzdan dolayı ortaya çıktı.”diye de ekliyor. ‘Farklı ve güçlü’; sekiz aylık zaman zarfı içerisinde Devon’un başardıklarını betimlemek için kullanabiliecek en doğru kelimelerin bunlar olduğunu söyleyebiliriz.

“Saatin dizaynında, Darth Vader’ı kullanmamız gerektiğini hemen anlamıştık. Çünkü o sadece ikonik bir Star Wars karakteri değil, aynı zamanda insanlığın makineyle etkileyici bir şekildeki yüzleşmesi olduğu için önemliydi.” diye belirtiyor Devon. Modeli geliştirmek için de Star Wars filmlerini yüzlerce defa izlemiş olan Marco Petroviç ile çalışmışlar. Bu sayede Marco, rekor bir sürede; sadece bir hafta içinde tasarımı tamamlamış.

Darth Vader,TIE Fighter ve Devon buluşması

Konsept, Darth Vader ve İmparatorluk filosunun uzay gemisi TIE Fighter olunca, saatin kasasının çelik üzerinde ‘siyah’ renkte DLC (elmasın bazı temel özelliklerini taşıyan bir materyal) kaplamadan yapılması da kaçınılmaz olmuş. TIE Fighter’ın kanatları – saatin mimarisinin ayrıca bir parçası – dikdörtgen kasanın her iki tarafını da sararak, saate bir genişlik katıyor.

Kasayla, kulakları (lug- kayışı tutan aparat) bağlayan ucu sivri üçgen şeklindeki iki ana vida sayesinde, Darth Vader’in kaskındaki ağız kısmı imite edilmiş. Buna ek olarak, saatin kurma kolu, Galaktik İmparatorluk logosunu taşıyor.

Başka bir dünyaya ait olan ayrıntılar sadece kasa tasarımıyla da bitmiyor. Karakteristik elementler, mekanizmanın içine de işlenmiş. Örnek verirsek, saatin kadranında bulunan dört adet mikro step motorunu kırmızı ve yeşil renklerde tasarlayarak, Dark Vader’ın kıyafetinin gövde kısmındaki detayların aynısı yansıtılmaya çalışılmış. Bununla birlikte, TIE Fighter’ın görünümünü anımsatan merkezdeki altıgen disk, açık bir şekilde zaman göstergelerini belirtiyor. Bitirici vuruş olarak da, Darth Vader’ın eldivenlerini andırabilmesi için özel siyah renkte deri bir kayış kullanılmış.

Bu arada, saatimiz çizilmeye karşı polikarbonat lenslerle korunmakta ve kurşun geçirmez dayanıklılığa sahip. Ayrıca, On-board bir mikroişlemci, 313 adet elektrik bağlantısı ve lityum polymer şarj edilebilir pil içeriyor. Tek şarjla iki hafta boyunca kullanılabiliyor. Dilerseniz kablosuz da şarj edilebiliyor.

Devon, model geliştirmede geleneksel saat üreten firmalarla çalışmak yerine, butik bir uzay mühendislik şirketiyle birlikte çalışarak yapımı zor ve son derece iddialı bir ürüne imza attı. Ve özel kutusunda, limitli TIE Fighter kol düğmesiyle birlikte sunulacak Devon Star Wars’tan iki yıl içinde sadece 500 adet üretilecek. Kolunda farklı bir galaksiye ait tasarıma sahip olmak isteyenlerin ve Star Wars hayranlarının kesinlikle kaçırmak istemeyeceği bir ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

devonstarwarsrender6star-wars-devon-tread-1-2-704x400devonstarwarsrender7