4N Safir Gezegen

Teknik mükemmelliği, saydamlığın en zarif haliyle gözler önüne seren 4N Sapphire Planet, enerjiyi minimum kullanan mekanizması ve yaklaşık 10 günlük güç rezervi ile üst düzey bir tasarım olduğunu ispatlıyor.

Tasarımcı François Quentin, 4N MVT-01’ in dizaynını geliştirmek adına ilk tasarımı safir kasaya taşıyarak, 4N Sapphire Planet’in transparanlığının tüm inceliklerini gözler önüne seriyor. Modelin konsepti olarak, “Şeffaflık karşısında mekanizmanın alabileceği en üst düzey görseli yakalayabilmek” diyebiliriz.

4N’in hem kurucusu hem de dizaynırı olan François, saydamlığı ve zarafeti teknik bilgiyle birleştirerek daimi bir görsel şölen sunulabiliceğini ispatlamak istemiş. François ayrıca, bu yeni model için Dassault Systèmes firmasının 3D tasarım laboratuvarı ile çalışmış. Bu iş birliğinin amacının; görsel efektlerden taviz vermeden aynı zamanda oluşabilecek optik saptamaları da öngörerek, görünüm anlamında saat meraklılarına tam bir şov sunabilmek olduğunu söyleyebiliriz. http://zamaninotesinde.com/

prototype-4n-sapphire-planet 4n-boite-saphir-front-green

4N’in asıl hedefi; disklerin sayısını arttırarak görüntüde kayda değer bir derinlik sağlayabilmek. 4N Sapphire Planet, bunu başarabilmek için tam olarak 10 adet disk kullanıyor: Saatin sol tarafındaki bölümde bulunan 4 adet disk ‘saati’ gösterirken, merkezdeki tek adet disk her ‘ondalık’ dakikayı, sağ taraftaki bölümde üst üste binmiş 5 adet disk ise, ‘dakika’ bilgisini kullanıcılarına sunuyor. Bu diskler zamanı gösterebilmek adına kimi zaman birbirleriyle yan yana gelerek kimi zaman da üst üste binerek adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Bu arada, konforlu bir şekilde okunabilirliği arttırabilmek adına rakamların boyutları dramatik bir şekilde büyük ölçüde çalışılmış: Her bir rakam tam olarak 5.5 mm büyüklüğünde. Buna ek olarak, disklerdeki rakamlar kullanıcıya görünümü dijital olarak sunuyorlar.

Saatçilikte sıçrayan zaman (jumping hour) komplikasyonunun kullanımı aslında yaygın olduğu halde, hem sıçrama yapan zaman (jumping hour) hem de sıçrama yapan dakika (jumping minutes) özelliğinin aynı anda kullanıldığı çok nadir görülür. Piyasada bu olağanüstü saatlerden çok az sayıda bulunur, o da çok belirgin bir sebepten ötürüdür: Dakika atlama için kullanılabilir tork miktarı çok düşüktür (tam olarak zaman için kullanılandan altmış kat daha azdır). Yani, atlamayı yaptıran tetik mekanizması ve disk indeksleme mekanizmaları, saatin izokronismini (eş zamanlı çalışmasını) olumsuz etkilemektedir. Haliyle de işin zor tarafı, enerji verimliliğini arttırabilecek 10 diskin yer aldığı bir tasarımı meydana getirmek oluyor.

4n-sapphire-planet-2

Minimum enerji tüketen mekanizma

4N Sapphire Planet’in mekanizmasının çalışma prensibini, hem sofistike hem de yenilik getiren bir düzen olarak tanımlayabiliriz: Her bir disk köprüler ile sabitleştirilmiş ve toplamda mekanizmanın görünen ön yüzünde bulunan 3 adet daire şeklindeki kafesler (veya çemberler diyebiliriz) üzerine konuşlandırılmış. Rakamları tutan bu 3 adet kafes, bir dizi dişli çarkla bağlı halde birbirleriyle entegre olarak çalışıyor.

Atlama anında kafesler dönüyor ve bütün disklerin kendi etrafında tek bir kerede dönmesi sağlanıyor. Bu yöntemle, klasik mekanizmalara kıyasla minimum enerji tüketimi sağlanmış oluyor. Tıpkı sabit kuvvetli mekanizmalarda olduğu gibi, kafesin dönmesinde yine sarmal yay aktif rol oynuyor.

Yaklaşık 10 günlük bir güç rezervi

4N Sapphire Planet, etkileyici bir güç rezervi sunma konusunda da son derece iddialı. 514 parçadan oluşan bu model, kullanıcıları için tam 237 saatlik yani yaklaşık 10 günlük bir güç kaynağı sunuyor. Bu değer, diğer tüm ‘görsele’ öncelik veren komplike saat modellerine göre çok yüksek bir değer.

Bu arada unutmadan söylemek gerekiyor ki 4N Sapphire Planet sınırlı bir sürüm; sadece 3 adet ile limitli sayıda üretildi. Renk olarak tamamıyla kullanıcının arzusuna göre özelleştirilebilir seçenekler sunuyor, buna safir camın ortasındaki dikdörtgen bölgenin rengi de dahil. Sapphire Planet’in üst düzey mekanizması ve olağanüstü görünümü sayesinde her geçen dakika, meraklılarının kollarında adeta farklı bir anlam kazanacağa benziyor.

4n-sapphire-planet-1 4n-saphir-profil-orange 4n-sapphire-planet-2-704x400