Ressence Bu Kez Olaya Fena Daldı

Ressence Type 5

Ressense saat markasının kurucusu Belçikalı Benoit Mintiens; markayı yaratırken “Renaissance” ve “essence” kelimelerini kullanarak “Ressense” ismini türetmiş. Firmanın logosu için de Belçika, Antwerp’te bulunan ünlü “açık el” şeklindeki taş heykelden esinlenmiş.ressenceeee

Benoit Mintiens ile Basel Saat Fuarı’nda gerçekleştirdiğimiz röportaj sırasında – “Web sitemize en çok ziyareti Türkiye’den alıyoruz” bilgisini bizimle paylaştıktan sonra, sizler için bu modeli daha yakından tanıtmak istedim.

Ressence Type 5, kendisinden önceki versiyonlarının aksine yine “oil based” yani yağ esaslı, fakat bu sefer fonksiyonalite anlamında tamamen diğerlerinden çok farklı. Çünkü, o artık bir “dalgıç” saati.  Kadranında bulunan 37.5 ml yağ tabakası sayesinde, suyun altında yansıma yapmadan zamanın okunmasını sağlayabiliyor. Bir dalgıç saati için yegane öncelik okunabilirliktir. Ressense’in kullandığı bu teknoloji sayesinde, saatiniz su altında kadranına baktığınız açı fark etmeksizin size, zamanı bir ayna etkisi yaratmadan gösterebilmektedir. http://zamaninotesinde.com/

Su altındaki basınca karşı korunmak için ağır kasalar ve kalın cam kullanan diğer saat modellerine kıyasla Type 5, günümüzde geçerli olan hidrolik yasalarından faydalanmakta. Bu yasalara göre, bir sıvı sıkıştırılamayacağı için; saatimizdeki yağ tabakası da sualtı basıncını kompanse edebiliyor.

Saatin kasa tasarımında “kaplumbağa kabuğundan” esinlenilmiş. Kurma kolu bulunmuyor; onun yerine saatin “kasa arkası” saati kurup, set etmek için kullanılıyor.  Saate ayrıca, maksimum su geçirmezlik sağlayabilmek için Ressence Sıkıştırma Kilit Sistemi (RCLS) isimli özel bir güvenlik sistemi eklemişler. Sistemde conta kitlenmesini ve sıkıştırmayı sağlayabilmek için “kilitle” ve “set et” şeklinde bir ayar yapabilme özelliği verilmiş.

Ressence’in modellerinin bir başka özelliği de kadrandaki görünen bütün objelerin (ibreler, göstergeler, vs.); ilerleyen zamana paralel olarak, aynı şekilde bir bütün olarak zamana uyum sağlayarak dönerek ilerlemesi. Kadrandaki en uzun ibre dakikayı, rakamlarla çevrili olan ise saati gösteriyor. Daire şeklindeki göstergelerden üzerinde termometre figürü barındıranı; saatin içindeki “yağın ısısını” belirtirken, diğer dairesel gösterge ise “saniyeye” belirtiyor.

Type 5 mavi ve yeşil renkte Superluminova indekslere sahip, 46mm çapında, ve 36 saatlik güç rezervi olan mekanik bir saat. Ayrıca, “Black” ve “Black Black” olmak üzere iki farkli renk tonunda da bu modele erişebilirsiniz.

res_2 res

Basel Saat Fuarı’nda markanın Ceo’su Benoit Mintiens ile birlikte çektigimiz, saatin inceleme videosunu Türkçe altyazılı olarak aşağıdaki şekilde bulabilirsiniz:

Bir Cevap Yazın